Czym są kursy bukmacherskie? 

3 min czytania

Każdy gracz, który kiedykolwiek wysłał kupon, niewątpliwie spotkał się z terminem „kursy bukmacherskie”. Czym są kursy bukmacherskie? Jakie są różne typy kursów dostępnych na stronach internetowych bukmacherów i jak je interpretować?

Co to jest kurs bukmacherski?

Definicja stawki bukmacherskiej nie jest tak zawiła, jak mogłoby się wydawać. To współczynniki sporządzone przez bukmacherów, które wskazują prawdopodobieństwo określonego wyniku, czyli szanse na realizację konkretnego założenia. Na przykład, jeśli bukmacher ustala kurs 2.00 na zwycięstwo drużyny X, oznacza to, że gracz ma 50% szans na wygraną. Specjaliści od kursów w ten sposób oceniają ryzyko, ale w kursach bukmacherskich uwzględnia się również marżę.

Każdy gracz, który zaczynał swoją przygodę z zakładami, spotkał się z kursami bukmacherskimi. Im wyższy kurs na konkretną sytuację, tym mniejsze szanse na sukces, ale jednocześnie większa wygrana, jeśli do niego dojdzie. Niższy współczynnik oznacza większe szanse na sukces, ale jednocześnie mniejszą wygraną.

Kursy bukmacherskie na konkretne mecze mogą się różnić w zależności od bukmachera. Wszystko przez specjalistów, którzy mogą inaczej oceniać ryzyko, a także marżę bukmacherską, którą ustala operator.

Im mniejsza marża nakładana przez bukmachera, tym wyższe kursy bukmacherskie dostępne dla graczy, a tym samym wyższe potencjalne wygrane. Pamiętaj, że tylko legalny bukmacher zaoferuje Ci bezpieczne typowanie!

Jakie są rodzaje kursów bukmacherskich?

Zagadnienie kursów bukmacherskich może wydawać się prostą kwestią, jednakże może stać się zagmatwane, gdy przyjrzeć się różnym typom oferowanych kursów – w teorii, wszystkie prezentują te same dane, lecz w różny sposób. Typy kursów, które można spotkać na stronach polskich bukmacherów, to tylko jedne z wielu dostępnych na świecie. W różnych regionach stosuje się różne metody zapisu tych samych prawdopodobieństw, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać nieznajomo. Na rynku zakładów bukmacherskich można spotkać sześć typów kursów, popularnych w różnych krajach:

 • kursy dziesiętne (np. 1.50);
 • kursy brytyjskie (np. 1/2);
 • kursy amerykańskie (np. −200);
 • kursy hongkońskie (np. 0.50);
 • kursy indonezyjskie (np. −2.00);
 • kursy malajskie (np. 0.50).

Mimo różnego zapisu, każdy z tych kursów reprezentuje te same wartości. Mając na uwadze różnorodność tych formatów, warto dobrze je poznać, aby uniknąć pomyłek, które mogą być kosztowne w konsekwencjach.

Dziesiętne kursy bukmacherskie 

Decymalne kursy, jak sugeruje nazwa, są wyrażone jako ułamki dziesiętne. To najczęściej spotykany format kursów bukmacherskich, który można znaleźć u bukmacherów w Polsce, Europie czy Australii. Dla wielu graczy jest to najbardziej zrozumiały format, co jest zrozumiałe, ponieważ – jak się dowiesz później w tekście – amerykańskie czy brytyjskie formaty mogą być bardziej skomplikowane.

Na przykład, kurs dziesiętny może wynosić 2.00. W takim przypadku obliczenie potencjalnej wygranej jest bardzo proste.

Załóżmy, że stawiamy stałą stawkę 100 zł na zdarzenie z kursem 2.00. 100 zł x 2.00 = 200 zł, ale trzeba pamiętać, że na polskim rynku bukmacherskim trzeba wziąć pod uwagę podatek 12%. Prawdopodobieństwo takiego kursu wynosi 50%.

Przykładowy kurs dziesiętny: 2.00

Formuła do obliczenia potencjalnej wygranej: Stawka x kurs

Brytyjskie kursy bukmacherskie

Kursy brytyjskie, stosowane przez bukmacherów działających na terenie Wielkiej Brytanii, mogą wydawać się nieco zawiłe dla osób z Polski. Są one jednak prostym przedstawieniem stawki w postaci ułamka, który pokazuje, ile razy więcej można zyskać w porównaniu do postawionej sumy. Przeanalizujmy kurs 5/1 – oznacza to, że za każde postawione 5 funtów możemy wygrać dodatkowe 5. W przypadku odwróconej sytuacji, czyli kursu 1/5, za 5 funtów postawione, zysk wynosi jedynie 1 funt. Przykładowy kurs brytyjski to 1/5, a formuła do obliczenia potencjalnej wygranej to: Stawka × (kurs brytyjski + 1).

Amerykańskie kursy bukmacherskie 

Format w jaki bukmacherzy z amerykańskiego rynku prezentują kursy, określany jest terminem „moneyline”. Kursy amerykańskie różnią się zapisem w zależności od tego, czy drużyna jest faworytem, czy underdogiem, i są bardziej złożone niż wspomniane wcześniej kursy brytyjskie oraz dziesiętne. Dodatnie wartości kursów amerykańskich pokazują potencjalne zyski z określonej stawki, podczas gdy ujemne informują gracza, ile musi postawić, aby wygrać określoną kwotę.

 • Przykład dodatniego kursu amerykańskiego: +500

Formuła do obliczania potencjalnej wygranej w dodatnim kursie:

Stawka x (1 + kurs amerykański/100)

 • Przykład ujemnego kursu amerykańskiego: -200

Formuła do obliczania potencjalnej wygranej w ujemnym kursie:

Stawka x (1 + 100/kurs amerykański)

Hongkońskie kursy bukmacherskie

Kursy hongkońskie są oparte na systemie brytyjskim, lecz nie uwzględniają wartości zakładu i są przedstawiane jako ułamki dziesiętne.

 • Przykładowy kurs wynosi 0,50

Wzór do określenia potencjalnej wygranej to: Zakład × kurs.

Indonezyjskie kursy bukmacherskie

Indonezyjskie kursy są zasadniczo amerykańskimi kursami, lecz przedstawione są w formie podzielnej przez 100.

Zobaczmy przykład dodatniego kursu indonezyjskiego: +2.00

 • A teraz przykład negatywnego kursu indonezyjskiego: -5.00

Formuła do kalkulacji potencjalnej wygranej dla dodatniego kursu indonezyjskiego jest następująca:

Stawka × (1 + kurs indonezyjski/100)

Natomiast formuła obliczająca potencjalną wygraną dla ujemnego kursu indonezyjskiego wygląda tak:

Stawka × (1 + 1/|kurs indonezyjski|)

Malezyjskie kursy bukmacherskie – dodatni i ujemny

Malajskie kursy bukmacherskie, podobnie jak amerykańskie rówieśniki, służą do przedstawienia relacji między stawką a potencjalną wygraną. Jednakże, zasada zapisu dodatniego i ujemnego jest tutaj odmienna.

 • Przykładowo, dodatni kurs malajski wynosić może +0,40.

Formuła obliczania potencjalnej wygranej dla dodatniego kursu malajskiego to: Stawka x (1 + kurs malajski). Z kolei, dla ujemnego kursu malajskiego, na przykład -0,40, formuła obliczeniowa kształtuje się tak: Stawka x (1 – 1/kurs malajski).

Co to jest maraton? 

Szukasz nowych wyzwań w sporcie? Jesteś zapalonym biegaczem i chcesz spróbować sił na długich dystansach? Sprawdź, co to jest maraton i jak przygotować się...
admin
1 min czytania

Jak typować mecze?

Jak skutecznie typować wyniki meczów piłkarskich? Jak efektywnie przewidywać wyniki spotkań piłkarskich? My, przede wszystkim, zalecamy skupić się na zakładach dotyczących rzutów rożnych. W...
admin
1 min czytania

Najlepszy maratończyk na świecie

W niedzielę Kenijczyk Kelvin Kiptum triumfował w maratonie w Chicago, ustanawiając nowy rekord globu. Pokonując dystans 42,195 km w czasie 2:00.35, pobił poprzedni rekord...
admin
36 sec read

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *