Co to jest maraton? 

1 min czytania

Szukasz nowych wyzwań w sporcie? Jesteś zapalonym biegaczem i chcesz spróbować sił na długich dystansach? Sprawdź, co to jest maraton i jak przygotować się do słynnego biegu.

Co to jest maraton? Krótka historia biegu

Maraton to bieg, którego odległość wynosi 42,195 km. Liczba nie jest przypadkowa. Dystans 37 km w 490 r. p.n.e. miał przebiec grecki posłaniec Filippides z Maratonu do Aten, aby poinformować o zwycięstwie Greków nad Persami. Powyższy kilometraż został rozszerzony właśnie do 42,195 km przez angielską królową podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 1908 r. To ostateczny dystans biegu maratońskiego, ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Lekkoatletyczny.

Maraton, czyli wyzwanie dla najlepszych biegaczy

Bieg maratoński to trasa, której pokonanie wymaga wielu miesięcy, a nawet lat przygotowań.  Królewski dystans 42,195 km jest celem wielu entuzjastów biegania.

Maraton to szczególne wyzwanie nawet dla wieloletnich biegaczy. Osobom, które chcą sprawdzić się na takim dystansie, zaleca się pokonywanie podczas treningów krótszych tras i stopniowe zwiększanie liczby pokonywanych kilometrów.

Jak pokonać trasę maratonu?

Maratoński bieg na 42,195 km nie jest dla każdego biegacza. Zaczynając przygodę z bieganiem, należy sprawdzić swoje możliwości. Warto zacząć od 5 km. Natomiast stopniowe podnoszenie wymagań sprawi, że mięśnie przystosują się do wzmożonego wysiłku i dłuższych dystansów. Więcej przydatnych porad znajdziesz na: https://porady.org/jak-przygotowac-sie-do-maratonu/.

Bieg maratoński – sprawdź się wcześniej w półmaratonie

Maraton to ogromne wyzwanie dla najwytrwalszych. Jeśli szukasz dodatkowej motywacji, warto skorzystać z doradztwa trenera personalnego. Fachowiec ułoży dla Ciebie indywidualny plan treningowy. Czując się zaś na siłach, możesz spróbować się w półmaratonie. Pokonanie połowę krótszego dystansu jest odpowiednim testem przed morderczym biegiem.

Pamiętaj, że maraton, jak i cały sport, to najlepsza rzecz kształtująca siłę charakteru. Jego ukończenie daje mnóstwo satysfakcji z osiągniętych celów.

Czym są kursy bukmacherskie? 

Każdy gracz, który kiedykolwiek wysłał kupon, niewątpliwie spotkał się z terminem „kursy bukmacherskie”. Czym są kursy bukmacherskie? Jakie są różne typy kursów dostępnych na...
admin
3 min czytania

Jak typować mecze?

Jak skutecznie typować wyniki meczów piłkarskich? Jak efektywnie przewidywać wyniki spotkań piłkarskich? My, przede wszystkim, zalecamy skupić się na zakładach dotyczących rzutów rożnych. W...
admin
1 min czytania

Najlepszy maratończyk na świecie

W niedzielę Kenijczyk Kelvin Kiptum triumfował w maratonie w Chicago, ustanawiając nowy rekord globu. Pokonując dystans 42,195 km w czasie 2:00.35, pobił poprzedni rekord...
admin
36 sec read

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *